MAMY KOCIĘTA W HODOWLI!!!

Historia Rasy BRI

Historia Rasy » Historia Rasy BRI

Historia rasy

W Wielkiej Brytanii na przełomie wieku XIX i XX hodowano koty ras orientalnych z pospolitymi zgarniętymi z ulicy. Z czasem zdano sobie sprawę z urody, jaką posiadają koty domowe. Mimo, iż dorównywały subtelnością wyglądu rasom importowanym wciąż były uznawane jako pospolite. Bardzo dużą gamę barw i fenotypów u domowych kotów zawdzięczamy krzyżowaniu się ich wzajemnie bez nadzoru i selekcji.

Z czasem znawcy tematu zorientowali się, że rodzime koty angielskie powinny zostać objęte hodowlą, aby stworzyć przeciwwagę dla ras orientalnych ,o smukłej budowie ciała. Hodowcy postawili sobie konkretny cel: wyhodować krępe zwierzę o krótkiej sierści. Zaczęto łączenie persów z kotami domowymi o wyjątkowo mocnej budowie ciała i uzyskiwano krępe osobniki o tak dzisiaj pożądanej maści niebieskiej.

Hodowla stała się bardzo modna i z czasem przeniosła się do Europy. Europejczycy również podjęli trud wyselekcjonowania najlepszych cech kocich, krzyżowali swoje „europejskie krótkowłose” z brytyjskimi domowymi. Pewne zamieszanie wywoływały krzyżowania z angorami i długowłosymi persami. Zarówno koty europejski jak i brytyjskie były bardzo podobne do siebie w typie, dlatego hodowcy zaczęli nawiązywać ze sobą współpracę. Skandynawowie również regularnie importowali brytyjskie krótkowłose z Wielkiej Brytanii i pokazywali je na wystawach. W wyniku takich selekcji rodziły się kocięta o bardzo różnej budowie, dlatego też skandynawscy hodowcy europejskiego krótkowłosego przedłożyli prośbę do FIFE o rozdzielenie wariantów. W 1982 r FIFE zaakceptowało prośbę i od tego czasu koty skandynawskie są uznawane za europejskie krótkowłose, a koty pochodzące z kontynentu europejskiego zostały zaszeregowane do rasy - brytyjski krótkowłosy. Podczas gdy (skandynawski) europejski krótkowłosy pozostał kotem wiejskim, europejski krótkowłosy bardzo szybko awansował i stał się kotem rodowodowym o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Ciągle próbuje się krzyżówek z „persami”, aby utrwalić u Brytyjczyka krótkowłosego jego właściwości i w celu uzyskania nowych umaszczeń. Początkowo umaszczenie brytyjczyka ograniczało się do niebieskiego i pręgowanego. Obecnie jest to szeroka gama barw.

Usposobienie

Kot brytyjski to pluszak o dużych rozmiarach i zrównoważonym charakterze.
Zwierzę to jest bardzo przyjazne i tolerancyjne. Nigdy się nie narzuca, chyba, że akurat chce być pogłaskane. Wtedy głośno się upomni o pieszczoty. Kocięta są zawsze skore do zabawy. To one nauczą właściciela różnych gier i sposobów spędzania wolnego czasu, skłonne do szaleństw o każdej porze dnia i nocy. Moje maluchy uwielbiały zawsze podgryzać nas w nocy i głośno mruczeć po zaciągnięciu rolet, mówiły wtedy „Wy śpicie? Znowuuuuuu”.

Starsze koty stają się mniej aktywne, przebywają zawsze w pobliżu właściciela, jednak nigdy nie są kłopotliwe. Potrafią leżeć na parapecie godzinami i obserwować życie domowe. Czasem przesypiają całe dnie. Są bardzo majestatyczne, o arystokratycznym usposobieniu. Lubią być tulone, nie przepadają za noszeniem na rękach. Ponad wszystko kochają dzieci, pod warunkiem, że hodowca odpowiednio je socjalizował i odchował w warunkach domowych. Cenią sobie kontakty z całą rodziną, jednak zawsze jest ktoś w domu trochę bardziej kochany. Mimo łagodnej natury nie godzą się ze wszystkim, potrafią okazać niezadowolenie, oj potrafią.

Dla mnie są to najwspanialsze koty na świecie. Są moją ogromną pasją. Przy nich można przeżyć cud narodzin kolejnych pokoleń.

Każde zakupione zwierzę wychowywane poza domowymi warunkami, może okazać się kłopotliwe, nawet zdziczałe, (dotyczy to też brytyjczyków), dlatego zachęcam przyszłych właścicieli do zakupu pupili tylko ze sprawdzonych hodowli, w celu wyeliminowania problemu jakim jest agresja.

Standard rasy

wg. Międzynarodowej Federacji Fenologicznej (FIFe)
pobierz dokument w formacie PDF

tekst zaczerpnięty ze strony Zuziowe Brytusie dzięki uprzejmości właścicielki.

Aktualizacje: BRIELMA
CMS by Quick.Cms | Projekt i wykonanie strony: Disegno Studio | All rights reserved! 2013
stat4u

Poprawny CSS!